Çin Hakkında

Çin, hem nüfus hem de coğrafya olarak dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Asya kıtasının doğusunda bulunan ülke, Pasifik Okyanusu’nun batı kıyılarında biter. Çin, son 20 yılın en hızlı gelişen ve büyüyen ekonomisi olarak kabul edilmektedir. Şu anda dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’in 10 yıl içerisinde dünya ekonomisine yön veren ülke olacağına dair hiçbir kuşku yok.

Çin bölgesinde bulunan ülke ve özellikle komşu ülkeleri olan Kore, Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nepal, Butan, Myanmar, Laos, Vietnam, Japonya, Filipinler, Brunei, Malezya, Endonezya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerle çok ciddi ekonomik ve kültürel ilişkiler içerisindedir. Sadece bölge gücü değil artık “Küresel Güç” olarak kabul edilen Çin, Türkiye ile de çok sıcak ve dostane ilişkiler içerisindedir.

Son yıllarda Çin, dünyanın pek çok şirketinin en gözde ülkesi olmuştur. Pek çok uluslararası firma Çin’e büyük yatırımlar yapmaktadır. Çin’in ekonomik olarak çok hızlı gelişmesi ülkenin sosyal ve kültürel alanda da büyük ilgi görmesine neden olmaktadır.

Günümüzde Çince’yi bilmek ve Çin kültürünü tanımak işverenler için en önemli artılardan biri. Çince öğrenerek ülkesine dönen Türk öğrenciler, özellikle ekonomik çevrelerde yarışa bir değil yüzlerce adım önde başlıyor. Çin’de kalmayı tercih edenler için de sürekli gelişen ekonominin içerisinde iş ve kariyer fırsatı yakalamak çok kolay.