Çin Dili

Yaklaşık dünya nüfusunun %20'si Çince konuşmaktadır. Sadece anakara Çin’de değil, Hong Kong, Tayvan ve Singapur’da da Çince konuşulmaktadır.

Çince alfabe ile başlayan dil eğitimi ilk bakıştaki zor gibi gözükse de kendi içinde çok mantıklı ve kullanışlı bir yapıya sahiptir. Çin düşünce sisteminin bir uzantısı gibidir Çin alfabesi ve dili.

Çin dili, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı diyalektlerden oluşmuştur. Çinliler bu dilleri diyalekt teriminin karşılığı olarak kullandıkları fangyan terimi ile adlandırsa da, genelde dilbilimciler tarafından konuşma dili olarak Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu kabul edilir. Bu aileye dahil 14 temel dilden en çok kullanıcısı olanlar Mandarin, Kantonca, Min ve Hakka'dır.

Çinliler yazı dili ile konuşma dili arasında kesin bir ayrım yaparlar. Konuşulan değişik Çin dillerini defangyan yani bölgesel lehçeler olarak tanımlarlar.

Tüm bu farklılıklara rağmen, yazı dili neredeyse ortaktır. M.Ö. 3. yüzyılda ortaya çıkan ortak yazı dili, 20. yüzyılda Mandarin dili esas alınarak yapılandırılmıştır. Hong Kong ve Tayvan'da kullanılan Çince karakterler geleneksel Çince karakterler esas alınarak yazılır.

Çince öğrenmek zor gibi görünse de Çin’de yaşayan ve bu dilin doğduğu topraklarda eğitim alma imkânı bulanlar, dil eğitiminin püf noktalarını ve teknik şartlarını yerine getirerek 1 sene gibi kısa bir sürede dile hâkim oluyor. Dil yeterlilik sınavını bir sene içerisinde başarıyla geçen öğrencilerin varlığı ise bu gerçeğin bir ispatı. Çinceyi öğrenen yabancı öğrenciler, üniversitedeki ikinci dil imkânından yararlanarak eğitim sürelerini Çince ve İngilizceyi öğrenmiş olarak tamamlıyorlar.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün