Çin Her Yıl 20.000 Yabancı Öğrenciye Burs Veriyor!..

Çin devleti, Çin’de eğitim yapan yabancı öğrencilere büyük önem vermektedir. Sadece çok düşük eğitim ücretleri ve yaşam koşulları sunmanın dışında mezuniyet sonrası Çin’de kalıp çalışma ve yaşama olanakları imkanı da sağlamaktadır.

Çin’de öğrenim görmek ve yaşamak, gelişmiş ülkelerle kıyasen, yüksek maliyetli değildir. Okul ücretleri, okullara ve bilim dallarına göre değişiyor ve şu an yıllık eğitim ücreti genellikle 20 bin Yuan (3.150 ABD doları) civarındadır. Lisans programları dört ile beş yıl sürerken yüksek lisans programları iki ile üç yıl, doktora ise üç ile beş yıl sürer. Akademik hazırlık programları ise genelde bir dönem (4-6 ay) veya bir yıl olabilir.

Pekin'de aylık konaklama masrafı yaklaşık 1.500-3.000 Yuan (235-470 ABD Doları) arasında değişir. Ortalama bir öğün yemek, yaklaşık 10-35 Yuan (1.5-5.5 ABD Doları) arasıdır. Bir metro bileti 30 kuruş olup şehir içindeki otobüsler daha bile ucuzdur. Özellikle Çin'in merkezi ve batı bölgelerinde yer alan daha küçük şehirler çok daha ekonomiktir.

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden eğitim almak için yaklaşık 300.000 öğrenci Çin'e gelmektedir. Çin'de yabancı öğrenci kabul eden okul sayısı 250'den fazladır. Çin’in eğitim politikası, yabancı öğrencilerin bu ülkede eğitim görmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Bu şekilde hem kültürünü tanıtacağını hem de yabancı yatırımcıları ülkeye çekeceğini düşünmektedir. Çin, her yıl 20.000 yabancı öğrenciye burs olanağı sağlamaktadır.

Çin'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin başvurabileceği burslar beş gruptadır: Çin Hükümeti Bursları, Yerel Hükümet Bursları, Belediye Bursları, Üniversite Bursları ve Kurum Bursları.

Burslara başvuru yapmak isteyen öğrencilerin bulunduğu ülkede görev yapan Çin Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile bağlantıya geçmeleri gerekir. Çin Burs Konseyi burs başvurularını artık online olarak alınmaktadır: http://laihua.csc.edu.cn

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün