Çin'de Açılan İngilizce Programlar Her Geçen Gün Artıyor!..

Çin'de İngilizce verilen programlar, dünyanın her yerinden pek çok uluslararası öğrenciyi kendisine çekmektedir. Birçok öğrenci, Çin'de lisans veya yüksek lisans programına katılmak için Çince yeterlilik belgesine artık ihtiyacı kalmadığını yeni yeni öğreniyor. Uluslararası öğrenciler, İngilizce eğitim dilinde eğitim alabilir ve Çin'deki potansiyel fırsatları şimdiden keşfedebilirler.

Çin'de çok sayıda İngilizce eğitim dilinde program sunulmaktadır. Fakat adaylar, çoğu zaman Çin'deki üniversitelerin açtığı İngilizce programların uzayan listesi karşısında ne yapacaklarını bilememektedirler. Çin'de İngilizce eğitim dilinde lisans, yüksek lisans veya doktora yapmayı planlayan uluslararası öğrencilerin, aslında, seçenekleri kısıtlıdır. Çin'de iki tür İngilizce program vardır. İlki, Çin üniversiteleri tarafından verilenlerdir. Bu program, sadece uluslararası öğrencileri kabul eder. Programda hiç yerli öğrenci olmaz. Çeşitli web sayfalarında listelenen bu İngilizce programlardan bazısı aslında hiç açılmamıştır ya da yeterli kayıt olmadığından kapanmıştır. Uluslararası öğrencilerin kendilerine en uygun programı seçmeleri için en güncel kabul bilgilerini almış olmaları önemle tavsiye edilir.

İkincisi, Çin'deki yabancı üniversiteler tarafından verilenlerdir. Bu programlar uluslararası bir müfredatla sunulur ve öğrenciler akademik kredilerini ve diplomalarını yabancı üniversitelerden alırlar. Çin'deki yabancı üniversitelerin bir kısmının kendine ait kampüsü vardır ve Çin'de yıllardır çok iyi isim yaparak hizmet vermişlerdir. Uluslararası öğrencilerin yanında, bu okullar Çin'in üniversite sınavından (Gaokao) çok iyi puan getiren öğrencileri de almaktadırlar. Hong Kong, Asya'da eğitim merkezi olarak bilinir. Aynı zamanda Hong Kong, 100 yılı aşkın bir zamandır İngilizce eğitim dilinde bir eğitim sistemi kullanmaktadır. Aşağıda sizin için iyi isim yapmış, İngilizce eğitim dilindeki programların bir kısmını listeledik:  

Çin Üniversiteleri:
The University of Nottingham Ningbo China: http://www.nottingham.edu.cn/en/index.aspx
Beijing International Studies University: http://www.bisu.edu.cn/Category_1425/Index.aspx
The Sino-British College, Shanghai: http://www.sbc-usst.edu.cn/en/index.asp
South China University of Technology: http://en.scut.edu.cn/
University of International Business and Economics: http://www.uibe.cn/app/uibecn/article/show/91/
Raffles Design Institute: http://www.raffles-design-institute.edu.sg
Donghua University: http://www.ices.cn/Category_57/Index.aspx

Hong Kong Üniversiteleri
The University of Hong Kong: http://www.hku.hk
Chinese University of Hong Kong: http://www.cuhk.edu.hk/english/index.html
The Hong Kong University of Science & Technology: http://www.ust.hk/eng/index.htm
Hong Kong Polytechnic University: http://www.polyu.edu.hk
City University of Hong Kong: http://www.cityu.edu.hk
Hong Kong Baptist University: http://buwww.hkbu.edu.hk/eng/main/index.jsp
Lingnan University: http://www.ln.edu.hk

© Copyright Çin Eğitim