Çin'de İşletme ve MBA

Çin'deki İşletme eğitiminin parçası MBA programları ilk 1991'de açıldı. O zaman itibarı ile Çin'de sadece 9 MBA programı vardı. 2011'e gelindiğinde Çin'deki MBA programları 236'ya ulaştı. MBA programları, Çince veya İngilizce olarak verilmekte olup 2 ile 3 sene sürmektedir.
Genelde bu programlara 40 yaşından küçük, üniversite mezunu, en az 3 senelik iş tecrübesi olan ve yeterli seviyede yabancı dilbilgisi olan üniversite öğrencileri katılmaktadır.

İnsanların Çin'de MBA yapmayı isteme nedenleri arasında maaş, kariyer olanakları ve bağlantı kurma gibi nedenler yer alır. Bağlantı kurma, kişilerin neden Çin'de MBA yaptıklarının belki de en önemli nedeni. Bugünlerde Çin'deki MBA programları, hem Çinli hem de yabancı müdürlerin Çin'deki üst düzey liderlik pozisyonlarına hazırlanmaları için tasarlanmıştır. Genelde bu eğitim, işletme öğrencilere Çin ve yurtdışındaki uluslararası iş ortamlarında iş yapan organizasyonlarda liderlik etme, uygun sistemleri ve pratikleri tasarlama ve uygulama becerisi kazandırmayı hedefler.

Çin'de iş yapan yabancı şirketlerin temel sorunu, nitelikli elemandır. Çoğu üst düzey Çinli yönetici, batı tarzı yönetim tekniklerine alışık değildir, bu yüzden de büyük çokuluslu şirketler yurtdışından nitelikli eleman getirtmek zorunda kalırlar. Fakat bu defa da şirketler Çin tarzı iş uygulamalarını çok az anlayan yöneticiler tarafından yönetilmek durumunda kalırlar. Yabancı şirketlerin Çin'de yetenekli yöneticilere ihtiyacı artarak sürüyor. Çin'deki yabancı yatırımın büyümesi, bu eksikliği daha da hissettiriyor. Hem Çin tarzı iş yapmayı hem de Batı tarzı iş yapmayı öğrenmek için daha çok MBA eğitimine ihtiyaç vardır. MBA eğitimli yöneticiler, Çin'de rekabet edebilmek ve büyüyebilmek için kesinlikle en önemli önceliktir.

Çin'deki MBA programları, genelde yönetim bilgi sistemleri (MIS), pazarlama stratejisi, insan kaynakları, yenilik gibi belli alanlara yoğunlaşır. MBA öğrencileri, danışman hocaların gözetiminde araştırma projeleri yürütürler. Dersler genelde hem Çinli hem de yabancı profesörler tarafından işlenir. Uluslararası öğrenciler, Çince dil yeterlilik durumlarına bağlı olarak Çince veya İngilizce eğitim dilindeki bir MBA programına kayıt yaptırabilirler.

Öne Çıkan Bazı MBA Programları:

Tsinghua School of Economics and Management: http://www.sem.tsinghua.edu.cn/portalweb/appmanager/portal/MBAen

Guanghua School of Management Peking University: http://www.gsm.pku.edu.cn/mba/en/index_en.html

National School of Development at Peking University: http://en.bimba.edu.cn

Fudan School of Management: http://www.fdsm.fudan.edu.cn/EN/fdmba/index.aspx

Shanghai Jiao Tong Antai College: http://mba.acemsjtu.com/index.php/enindex

Sun Yat-Sen University Lingnan College: http://www.lnimba.com/english/index.asp

China Europe International Business School: http://www.ceibs.edu

Renmin University of China School of Business: http://www.rbs.org.cn/mba/en

Jinan University School of Management: http://www.jnmba.org/Default.aspx

Cheung Kong Graduate School of Business: http://www.cheungkong-gsb.com

Hult International Business School Shanghai: http://www.hult.edu

University of Hong Kong: http://mba.hku.hk

Chinese University of Hong Kong: http://www.baf.cuhk.edu.hk/mba/index.asp

Hong Kong University of Science and Technology: http://www.mba.ust.hk

City University of Hong Kong: http://www.cb.cityu.edu.hk/mba

Hong Kong Polytechnic University: http://mba.gsb.polyu.edu.hk

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün