Çin'de Tıp Eğitimi Almak Artık Mümkün!..

Çin'deki Tıp eğitimi (MBBS), sağlık alanında bir kariyer düşünen uluslararası öğrencilerden oldukça rağbet görmektedir. Çin, şimdilerde sağlık alanında öne çıkan ülkelerden biridir. Çin'de Tıp eğitimi aldıktan sonra, uluslararası öğrenciler dünyanın başka ülkelerinde çalışabildikleri gibi kendi ülkelerine de dönüp işlerini yapabilirler. Çin Eğitim Bakanlığı, 2011-2012 akademik yılında uluslararası öğrencileri kabul etmesi için toplamda 49 üniversiteye onay verdi. Bu üniversiteler, Çin'de eğitimi düşünen uluslararası öğrencilere yönelik lisans düzeyindeki Tıp eğitimini İngilizce olarak vermektedir.

Çin'deki Tıp Fakülteleri, Çin Sağlık Konseyi tarafından kabul edilmekte ve çoğu fakülteye Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "Dünya Tıp Fakülteleri Rehberi"nde yer verilmiştir. Uluslararası öğrenciler, Çin'de Çince veya İngilizce eğitim dilindeki Tıp Fakültelerine başvurabilirler.

Eğitim dilinin İngilizce olmasına karşın, öğrencilerin yine de hastanedeki hastalarla iletişim kurabilmeleri için Çince dilini öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca, Çin'deki pek çok Tıp programı, uluslararası öğrencilerden HSK sınav şartını yerine getirmesini isteyecektir.

Uluslararası öğrenciler, geçmiş dönem akademik başarılarına, özellikle matematik ve fen dalındaki derslerde gösterdiklere performansa ve İngilizce dil yeterlilik düzeyine bağlı olarak kabul edilirler. Çin'deki Tıp Fakültelerinin kabul koşulları üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Çin'deki Tıp eğitimi süresi, beş ile yedi yıl arası değişir. Temel eğitimi aldıktan sonra mezunların büyük bir kısmı doğrudan pratisyenliğe başlar. Beş yıllık eğitim, pratisyen hekim yetiştirmeye yöneliktir. Yedi yıllık eğitimde ise temel bilimlerle klinik tecrübe elele gider. Yedi yıllık eğitimin sonunda hem lisans hem de yüksek lisans diplomasına hak kazanılır. Uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim dilindeki Tıp eğitimi (MBBS), genelde beş ile altı yıl sürer.

Öne Çıkan Tıp Fakülteleri
Fudan University: http://www.fudan.edu.cn/englishnew
Zhejiang University: http://www.zju.edu.cn/english
Sichuan University: http://www.scu.edu.cn/en/index.htm
China Medical University: http://www.cmu.edu.cn
Nanjing Medical University: http://202.195.176.77/english
Shandong University: http://en.sdu.edu.cn
Wuhan University: http://en.whu.edu.cn
Tongji University: http://www.tongji.edu.cn/english
Xian Jiaotong University: http://www.xjtu.edu.cn/en/index.html
Huazhong University of Science and Technology: http://english.hust.edu.cn
Southeast University: http://www.seu.edu.cn/s/132/main.jspy
Sun Yat-Sen University: http://eng.sysu.edu.cn
Jilin University: http://en.jlu.edu.cn/University/MainPageAction_getAll.aspx
Soochow University: http://eng.suda.edu.cn
Capital Medical University: http://winweb.ccmu.edu.cn/english

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün