Dünya Çince Öğreniyor

2009 verilerine göre Çin'de yaklaşık 200,000 civarında yabancı öğrenci bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı özel Çince dil okullarında veya Çin devlet üniversitelerinde Çince kurslarına katılmaktadır. Çin’de aralarında birkaç aylık veya birkaç haftalık kısa süreli kurslar, dört yıllık lisans eğitiminin de bulunduğu çeşitli Çince öğrenimi sistemi bulunuyor. Bir kısım iş adamı ve iş kadını “Yöneticiler için Çince" kurslarına katılır.

Çok sayıda öğrenci de dünyanın saygın üniversiteleri arasında bulunan Çin devlet üniversiteleri veya bazı özel üniversitelerde lisans veya yüksek lisans programlarına katılmaktadırlar.

Çince dil kursları her seviyede verilir: Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar.

Çince kursları en az 1-2 haftalık kurslarla başlar 2 yıla kadar devam edebilir. 1-2 haftalık Çince kurslarını genelde yönetici ve işadamları takip eder. Genelde Çince öğrenmek için en az 6 aylık bir süre tavsiye edilir, ancak sayısal alanda lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için ideal olan süre bir akademik yıldır; sözel alanlarda ise 1,5 ya da 2 yıldır. Bu süreyi yoğun Çince kursu programlarına katılarak azaltmak da mümkündür.

Yaz okullarında dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, diledikleri zamanda ve seviyede Çince dil eğitimi almaktadır. Yaz aylarındaki tatil fırsatından yararlanarak açılan yaz okulları Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilmektedir. Çin’deki birçok üniversite ve çeşitli dil kurumları bu imkânı sağlamaktadır. Yaz okulunda eğitim görecek öğrenciler, kendi seviyelerine göre farklı seviyedeki sınıflara ayrılmaktadır ve zaman açısından herhangi bir kısıtlama yoktur. Programlardan bir haftadan iki aya kadar yararlanılabilmektedir.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün