HSK Kursları

Çince dil bilgisini ölçen ve sadece Çince öğrenen yabancı öğrencilerin girdiği bir Çince Yeterlilik Sınavı vardır. Bu sınav, HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) testi olarak da bilinir. İngilizcesi ise “Chinese Proficiency Test”tir. Yani “Çince Dilinde Yeterlilik Testi”. HSK testi, kişinin Çince bildiğini ve oldukça iyi bir düzeyde olduğunu kanıtlar. Ayrıca Çin devlet üniversitelerine girişte şart olarak koşulur.

HSK sınavları ilk kez 1984 yılında uygulanmaya başladı. 1991 yılından bu yana ise Çin dışındaki ülkelerde Çin Eğitim Merkezleri veya Ateşliklerinde yapılmaktadır.  1991 yılından bu yana yaklaşık 1.3 milyon yabancı öğrenci veya yetişkin HSK sınavlarına girmiştir. Şu anda Çin'de 34 farklı şehirde ve 37 farklı ülkede HSK Test Merkezi bulunmaktadır.

HSK testleri 3 farklı seviye için yapılır; yani tek bir standart test yoktur. Öğrencinin Çince dil bilgisinde göre farklı seviyeler için farklı HSK testleri yapılır.

Çince dil eğitiminde toplam 11 seviye uygulanır: 1. seviye yeni başlayanlar için, 11. seviye ise ileri seviyeye ulaşanlar içindir.

HSK Temel Testi: 1, 2, 3 seviyede Çince bilenler için
HSK Orta Testi 4, 5, 6, 7, 8 seviyeler için
HSK İleri Testi: 9, 10 ve 11 seviyeler için

Yeni başlayanlar için her bir kur en az 100 saatlik bir programı kapsar.  Orta seviyede bir Çince dil bilgisi için yaklaşık 1500-2000 saat ders izlemek gerekir. Haftada 20 saatlik bir eğitim baz alınırsa yaklaşık 12 aylık bir dil eğitimine tekabül eder. Bu seviye, Çin devlet üniversitelerine kabul için yeterlidir. 

İleri seviyede Çince için en az 3000 saat ders izlemek gerekir. Haftada 20 saatlik bir program baz alınırsa 1,5 -2 yıllık bir dil eğitimine tekabül eder. 

HSK Temel Testi, 3 bölümden oluşur: Anlama, dil bilgisi ve okuma.
HSK Orta Testi 4 bölümden oluşur: Temeldeki 3 bölümün yanı sıra “boşluk doldurmaya” dayalı bir dil bilgisi testi daha verilir.
HSK İleri Testinde ise diğerlerine ek olarak konuşma ve kompozisyon yazma sınavları da yapılır.

HSK sınavlarına kayıt işlemleri öğrencilerin Çince dil kursu yaptıkları merkez tarafından yapılır.  İsteyen öğrenciler kendileri de bizimle irtibata geçebilirler.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün