Konaklama

Çin'deki yaşam koşullarına dair endişe ediyorsanız, sunulan konaklamaların kalitesi karşısında oldukça şaşırabilirsiniz. Pekin Olimpiyat Oyunlarından sonra yapılan bir anket, yabancı sporcuların ve yetkililerin tamamının yemeklerden ve kaldıkları yerlerden memnun olduklarını göstermiştir.

Çin'de üniversite eğitimi yapacak olan uluslararası öğrenciler, iki türlü konaklayabilirler: Üniversite kampüslerinde sunulan yurtlarda kalabilecekleri gibi civarda bir daire de kiralayabilirler.

Kampüste Konaklama

Çoğu Çin üniversitesi, uluslararası öğrenciler için yurt imkanı sunar. Genelde, uluslararası öğrenci yurtları, tek, çift ve üç kişilik odalar şeklindedir. Çoğu odada internet bağlantısı, demirbaş eşyalar, TV ve telefon bulunur. Her yurt odasında, özel banyo olmayabilir. Ortak alanda mutfak, buzdolabı ve benzerleri bulunur. Kuzeydeki üniversitelerin kış için ısınma sistemleri vardır.

Konaklama ücretleri, üniversiteden üniversiteye, şehirden şehre ve odadan odaya değişmekte olup günlük 25-150 Yuan (4-24 ABD Doları) arasıdır.

Kampüs Dışında Konaklama

Kendilerine ait bir dairede kalmak isteyen öğrenciler, ev kiralamak için doğrudan bir emlakçı ile irtibata geçebilirler. Aynı zamanda uluslararası öğrencilere yönelik özel hizmet sunulan dairelerle uluslararası öğrenci otelleri de bulunmaktadır. Öğrencilerin kampüs dışı konaklama seçimlerini yaparken Öğrenci Kabul Ofisinden fikir almaları tavsiye edilir. Size en yakın emniyet merkezinden geçici oturma izninizi almayı sakın unutmayın. Bunun için ev sahibiniz ve pasaportunuzla birlikte size en yakın polis karakoluna gitmeniz gerekebilir.

Kampüs dışında daire kiralamanın maliyeti, büyük ölçüde dairenin yerine ve durumuna bağlı olarak değişir. Pekin'de uluslararası öğrenciler genelde aylık faturalar dışında yaklaşık 1.500-3.000 Yuan (234-470 ABD Doları) para öder.  Daha ucuz daireler bulmak da mümkündür. Küçük şehirlerdeki ev kiralar çok daha ekonomiktir. Kira pazarlığı yapmak, Çin'de alışılagelmiş bir uygulamadır.

Ev bulabileceğiniz bazı web siteleri