Neden Çin'de Eğitim

Çin, son yıllarda uluslararası öğrenciler ve profesyoneller tarafından Çince öğrenmek, lisans veya yüksek lisans programları açısından yoğun ilgi görmektedir.

Çin, özellikle nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla son birkaç 10 yıl içerisinde çok ciddi adımlar attı. Çin’de zorlu bir eğitim sistemi var. İngilizce eğitimi kısa süre önce alınan bir kararla ilkokuldan itibaren zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla yeni nesilde birçok kişi İngilizce biliyor.

İlk 500 Üniversiteden 40’ı Çinde

Dolayısıyla Çin, "insan kaynağına" yatırım yapıyor. Dünyada ilk 500'e giren 40 üniversitesi bulunan Çin, üniversitelerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına çok büyük bütçeler ayırmaktadırlar. Çin, eğitim kalitesi olarak dünyanın birçok ülkesinden ileri seviyededir. Kalitenin yüksek ve eğitim maliyetinin uygun oluşu Çin'i eğitim açısından ideal bir ülke haline getirmiştir.

20 Milyon öğrenci

Çin’de çok sayıda yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Toplam 2,236 adet yüksek eğitim kurumu mevcuttur. Bunlardan 1630’sı normal yüksek eğitim kurumları iken, 606’sı yetişkinlere eğitim veren yüksek eğitim kurumu statüsündedir. 1999 yılından itibaren özel üniversiteler de faaliyete geçmiştir. Toplam 20 milyon üniversite öğrencisinin yaklaşık yüzde 6’sı yani 1.300.000 öğrenci özel üniversitelere kayıtlıdır. Pek çok Çin üniversitesi yapmış olduğu araştırmalar ile dünya akademik çevrelerinin takdirini toplarken üniversiteleri dünyanın en iyi üniversite sıralamalarına girmektedir.

300.000 yabancı öğrenci

Başkent Pekin’de bulunan Pekin Üniversitesi, Tinsinghua ve Renmin Üniversiteleri, ticaret ve finans merkezi Şhanghai’daki Fudan ve Jiaotong Üniversiteleri, Çin’in fabrikası konumundaki Guangzhou şehrindeki Sunyatsen Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Tayvan Üniversitesi dünyaya kendini kabul ettirmiş üniversitelerin başında geliyor.
Son verilere göre Çin’de yaklaşık 300,000 civarında uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı, özel Çince dil okullarında veya Çin devlet üniversitelerinde Çince kurslarına katılmaktadır. Bir kısım iş adamı ve iş kadını ise “İş Adamları ve Yöneticiler için Çince” kurslarına katılmaktadır.

Çok sayıda öğrenci de dünyanın saygın üniversiteleri arasında bulunan Çin devlet üniversitelerinde veya bazı özel üniversitelerde lisans veya yüksek lisans programlarına katılmaktadırlar.

YÖK’ten onaylı diploma

Çin üniversitelerinin verdiği diplomalar YÖK tarafından tanınmaktadır. Yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olduğunuzda alacağınız diplomanın YÖK denkliğinin olması için, o üniversitenin YÖK tarafından onaylı bir okul olması gerekir. Hangi üniversitelerin denkliğinin olduğunu bizimle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Dil sınavını geçen uluslararası öğrenciler Çin'de ağırlıklı olarak Çince, Çin Kültürü ve Tarihi, Uluslararası Ticaret gibi bölümleri tercih etmektedirler. Ancak son yıllarda Fen Bilimleri, Mühendislik, Finans, Hukuk ve Tıp alanları da ilgi çekmeye başlamıştır.

Sosyal üniversiteler

Üniversitelerin çoğunluğunun her türlü imkana sahip kampüsleri ve yurtları bulunmaktadır. Öğrenci birlikleri, üniversite yönetiminde etkin yer almakta ve üye öğrencilerin eğitim dışındaki sosyal aktivitelerinde önemli rol oynamaktadırlar.
Her üniversitenin zengin kaynaklara sahip kütüphaneleri bulunmaktadır. Her üniversite ayrıca hızlı internet ve son model bilgisayarlarıyla hizmet sunmakta, öğrenciler kendilerine kayıtta verilen kütüphane kartı ve bilgisayar şifresiyle bu imkanlardan genelde 24 saat güvenle faydalanabilmektedirler.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün