Ön Lisans Programı

Çin'de mesleki yüksek öğrenim okulları ağırlıklı olarak ön lisans diploması sunmaktadır. Mesleki yüksek okulların verdiği bu eğitim, öğrenciye, üniversite ve yüksek eğitime geçiş yolu sunabileceği gibi bu eğitimin bitiminden sonra kariyer yapmayı hedeflediği meslekte istihdam etme olanağı da sağlar. Ön lisans programları arasında otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, insan kaynakları yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık, bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat, telekomünikasyon, su bilimleri, sağlık bilimleri gibi alanlar bulunmaktadır. 2 yıllık programlarını tamamlayan öğrenciler, ya mesleki kariyerlerine başlarlar yada üniversiteye 3. sınıftan devam ederler. Bu okulların diğer bir avantajı ise not ortalaması ve dil yeterliliği açısından kabul şartlarının üniversitelere oranla çok daha rahat olmasıdır.

Her bölümün Çince dil yeterlilik şartı değişmektedir. HSK testi kişinin ne düzeyde Çince bildiğini gösterir. Bu sınavı vermiş olmak, Çin devlet üniversitelerine giriş için bir ön şarttır. Bu nedenle bir ön lisans programına kabul edilebilmeniz için HSK sınavından belli bir puan getirmeniz gerekecektir.

İngilizce eğitim dilindeki üniversitelerin ön lisans programları ise İngilizce dilinde belli bir yeterlilik sunmanızı isteyecektir.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün