Sıkça Sorulan Sorular

1) Çin’de damak tadıma uygun yiyecekler bulabilir miyim?
Çin’in gelişmiş ve önde gelen şehirlerinde de aynı Türkiye’de olduğu gibi uluslararası tüm zincir restoranların birçok şubesi bulunmaktadır. Büyük hipermarketlerde Türk mutfağında kullanılan gıda ürünlerini bulabilir, bunları kaldığınız yurtların mutfaklarında da pişirebilirsiniz. Ayrıca Müslüman Çinliler için İslami usullere göre kesilmiş et ürünleri de kolaylıkla bulunmaktadır. Çin mutfağında da damak tadınıza uygun olarak farklı sebzeler ve soslarla yapılan makarna türevleri (Noodle) damak tadınıza en yakın yiyecekler arasında yer alabilir.

2) Çin güvenli bir ülke mi?
Çin halkı özellikle Konfüçyüs’ün ilkeleriyle yetişmiş ve gelişmiş bir toplumdur. Bu ilkelerden biri olan "kendine yapılmasını istemeyeni başkasına da yapma" genel olarak benimsenir. Buna ek olarak ceza yasalarının çok ağır oluşu suç oranını ciddi anlamda düşürmüştür. Giden bayan öğrencilerimiz Çin’i çok güvenli bulmaktadırlar.

3) Çince zor bir dil mi? Ne kadar sürede öğrenebilirim?
Çince dışardan bakıldığında zor bir dil olarak görülür, çünkü alışılagelmiş alfabe sistemi yerine karakterler kullanılmaktadır. Fakat Çince'de dilbilgisi kuralları yok denecek kadar azdır ve ezberlenen karakterler düzeyinde Çince konuşulması mümkündür. Mesela 1000 karakter ezberleyen biri rahatça Çin’de gitmek istediği yeri bulabilir. Çince'de tonlama en önemli hususlardan biridir. Kısacası, standart bir çalışma ile 1 yılda kendinize yetecek kadar Çince  öğrenebilirsiniz.

4)Çin üniversitelerinin Türkiye’de geçerlilikleri var mı?
Çin üniversitelerinin bir çoğunun Türkiye'de geçerliliği vardır. Çoğu üniversitenin YÖK denkliği bulunmaktadır. Yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olduğunuzda alacağınız diplomanın YÖK denkliğinin olmasi için, o üniversitenin YÖK tarafından onaylı bir okul olması gerekir. Hangi üniversitelerin denkliğinin olduğunu YÖK’ün denklik biriminden öğrenmek mümkündür.

5) HSK sınavı nedir? Nerelerde gereklidir?
HSK, Çince dilbilgisi ölçme sınavıdır. Yabancı uyruklu bir öğrenci olarak Çince dilbilgisi seviyenizin ölçüldüğü bir testtir. TOEFL’ın Çince versiyonu olarak düşünülebilir. Tüm lisans, yüksek lisans, doktora v.b. programlara giriş yapabilmek için belirli seviyelerde HSK puanları istenmektedir. Mesela genel olarak lisans programları için 3 ile 6 arası, yüksek lisans programları için 6 ile 9 arası HSK puanı istenmektedir. 9 ile 12 arası ise profesyonel düzeyde Çince dilbilgisi anlamına gelmektedir.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün