Üniversite Sistemi

100 yılı aşkın tecrübe

Çin’deki yüksek eğitim 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Son istatistiklere göre, şu an Çin’de üçte ikisi devlet, üçte biri özel olmak üzere toplam 3000 yüksek okul bulunuyor. Bu sayının 1300’den fazlası devlet, 1200’ü aşkın özel, 500’e yakını da yetişkinlere yönelik yüksek okullardır. Çin’deki yüksek eğitim, ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini kapsıyor.

Son yıllarda Çin’deki devlet yüksek okulları daha çok öğrenci almaya başladı. Şu an Çin’in yüksek okullarında okuyan öğrencilerin sayısı 20 milyona ulaştı. Buna bağlı olarak yerleştirme oranı da yüzde 10’dan yüzde 17’ye yükseldi.

Şu an Çin’deki yüksek okullarda kredi sistemi uygulanıyor. Ön lisans eğitimi 3 yıl, lisans eğitimi 4 yıl, lisansüstü eğitimi 2 yıl, doktora eğitimi de 3 yıl sürer.

Üniversitelerde öğrenim yılı, Eylül ayı başlarında başlar. Eylül döneminde işlemlerini yetiştiremeyenler Mart ayındaki ara döneme de kayıt yaptırabilirler. İstenilen dönemde eğitime başlayabilmek için en az bir ay önce kayıt işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte derslere devamlılık şarttır.

Birçok üniversitenin YÖK denkliği bulunmaktadır. Yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olduğunuzda alacağınız diplomanın YÖK denkliğinin olması için, o üniversitenin YÖK tarafından onaylı bir okul olması gerekir. Hangi üniversitelerin denkliğinin olduğunu YÖK’ün denklik biriminden öğrenmek mümkündür.

Devlet Üniversiteleri

Çin üniversite sistemi son 20 yıldaki ekonomik gelişime paralel olarak çok büyük bir atılım yapmıştır. Üniversiteler, Çin'in ekonomik, bilimsel ve toplumsal gelişiminde büyük rol oynadılar ve dünya standartlarında bir seviyeye ulaştılar. Pek çok Çin üniversitesi, yapmış olduğu araştırmalar ile dünya akademik çevrelerinin takdirini toplarken, üniversiteleri dünyanın en iyi üniversite sıralamalarına girmektedir.

Çin’deki yüksek okulların, özellikle akademik araştırma niteliğindeki okulların çoğunluğu devlet okuludur. Dünyanın en prestijli 500 üniversitesinden 40’ı Çin’de bulunuyor. Başkent Pekin’de bulunan Pekin Üniversitesi, Thsinghua ve Renmin üniversiteleri, ticaret ve finans merkezi Şhanghai’daki Fudan ve Jiaotong üniversiteleri, Çin’in fabrikası konumundaki Guangzhou şehrindeki Sun-Yat-Sen Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Tayvan Üniversitesi dünyaya kendini kabul ettirmiş Çin'in devlet üniversitelerinin başında geliyor.

Çin'de üniversiteler, genel üniversite, teknik üniversite, tıp, yabancı diller ve öğretmenlik gibi özel statülü üniversite gibi türlere ayrılır. Çin'deki devlet üniversiteleri yıllardır uluslararası öğrencileri kabul etmektedir.

Özel Üniversiteler

Çin, uzun yıllar katı bir planlı ekonomik politikalar ile yönetildiği için yüksek öğretim sistemi de aşırı merkezi devletçi bir yapıda idi. Son 20 yıldır dönüşen Çin ekonomik ve sosyal yapısı, eğitim sistemine de yansıdı ve Çin çok önemli bir Yüksek Öğretim Reformu yaptı.

Bu reformlar şu alanları kapsadı: genel eğitim felsefesi, yönetim reformu, yatırım reformu, mezuniyet sonrası iş bulma ve enstitüler arası ilişkiler. Yeni sistemde devlet düzenleyici, genel kurallar koyucu ve denetleyici bir görev üslenirken her bir üniversite özerk bir yapıya kavuşturuldu.

Bu gelişmelere paralel olarak son yıllarda özel yüksek okullar da hızla gelişti. Ancak bu okullar, prestiji yüksek olan devlet okullarına göre birçok konuda geri durumdadırlar. Genellikle devlet üniversitelerini kazanamayan veya çalışanlar özel üniversiteleri, açık öğretimi ya da yetişkinlere yönelik yüksek okulları tercih ediyorlar. 

Uluslararası öğrencilere kapıları açık olan özel üniversitelerde pek çok İngilizce program bulunmaktadır. Bazı üniversiteler yabancı yatırım olduğundan dolayı pek çok özel üniversitenin eğitim dili İngilizce'dir. Bu da uluslararası öğrenciler için birçok fırsat yaratmaktadır.

Tüm hakları saklıdır © 2013 Çin Eğitim - Soner Aygün