Çin'de Üniversite Okumak Hayal Değil Artık!

Çin'de çok sayıda üniversite bulunduğundan pek çok öğrenci hangisine başvuru yapacağını bilemez. Uluslararası öğrenciler, internet üzerinden Çin’deki yüksek okullarla bağlantı kurabilir ve ilgili işlemleri kolayca yapabilirler. Şu an Çin’de 300’den fazla yüksek okul uluslararası öğrenci kabul ediyor.

Çin üniversitelerinin Amerika ve İngiltere'de olduğu gibi, resmi olmasa da, sıralamaları vardır. Bu sıralamaları üniversite seçimi yaparken göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak sadece sıralamalara göre değil, pek çok farklı kritere göre de seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Çin'de lisans veya yüksek lisans başvurusu yapmanız için Çince dilini bilmeniz gerekmez. Önce üniversite başvuru yapar ve akademik olarak üniversite sizi kabul ettiği takdirde en az bir akademik yıl olmak üzere Akademik Çince dil eğitimi görürsünüz.

Her bir Üniversite veya üniversitelerin her bir bölümü farklı seviyede Çince dil bilgisi isteyebilir. Örneğin mühendislik veya bilgisayar bilimlerinde düşük seviyeler kabul edilirken, yönetim, tıp veya hukuk gibi alanlarda çok iyi seviyede Çince bilmek gerekir.

Uluslararası öğrencilerin Çin'de üniversitelere girmek için gerekli diplomaya ve belli bir Çince seviyesine sahip olmaları gerekirken, bazı üniversiteler için giriş sınavı da talep edilmektedir. 1 yıllık Çince eğitim alan bir öğrenci HSK (üniversite giriş sınavı) sınavından rahatlıkla geçebilir. HSK testi kişinin Çince bildiğini ve oldukça yeterli olduğunu kanıtlar. Ayrıca bu sınavı vermiş olmak, Çin devlet üniversitelerine giriş için ön şart olarak istenir.

Çince dil kursları, başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar her seviyede verilir. Genelde Çince için en az 6 aylık bir süre tavsiye edilir ancak ideal olan süre bir akademik yıldır.

HSK Sınav Kursları Hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız: www.chinaeducenter.com

Çin'de yüksek lisans programları İngilizce ve Çince olarak verilmektedir. Çince yüksek lisans programlarına katılabilmek için aranan tek şart yeterli dil seviyesidir. İngilizce yüksek lisans programları için ise bölüme göre değişmekle birlikte İngilizce yeterlilik sınavından ve GMAT (Lisansüstü Kabul Sınavından) veya dengi sınavlardan yeterli puanı almak gerekmektedir. Birçok üniversitede yüksek lisans eğitiminizi İngilizce yaparken üniversitenin verdiği Çince dil  kursları ile de Çincenizi geliştirebilirsiniz.

Çin’in önde gelen ve dünya akademik çevrelerinde büyük saygınlığı olan Pekin, Tsinghau, Fudan veya Zhejiang Üniversitelerine giriş, gerek lisans gerekse yüksek lisans programları için zordur. Bu üniversitelere başvurmak isteyenlerin akademik başarılarının çok iyi bir düzeyde olması gerekir.

Üniversitelerde öğrenim yılı, Eylül ayında başlar. Eylül döneminde işlemlerini yetiştiremeyenler, Mart ayındaki ara döneme de kayıt yaptırabilirler. İstenilen dönemde eğitime başlayabilmek için en az bir ay önce kayıt işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.